“Uzm. Dr Yıldıray Tanrıver - Onkoloji Uzmanı, Fonksiyonel Tıp”

Çalışma Saatleri: Hafta İçi ve Cumartesi 10:00 – 19:00

PRP

Trombositten zengin plazma (platelet rıch plasma)

PRP artan bir şekilde kozmetik ve anti aging uygulamalarında, kas ve eklem hastalıklarında, yara ve izlerin tedavisinde, saç dökülmesinde kullanılan bir tedavi yöntemidir.

PRP nedir?

PRP, ‘’platelet rich plasma’’ ‘nın başharflerinden oluşan ‘’plateletten zengin plazma uygulamasının’’ kısaltılmış halidir.

Plateletlerin kanımızdaki işlevi nedir?

Plateletler, kanımızda normalde var olan hücrelerdir. Bu kan hücreleri, yara yerlerinin temizlenmesi ve onarımında görev yaparlar. İçlerinde bu yenilenme görevlerinden sorumlu olan birçok büyüme faktörü bulunmaktadır. Normalde kanımızda bulunan platelet sayısı bir mikrolitre kanda 150,000 ile 450,000 arasında değişir.

PRP uygulamasının amacı nedir?

PRP uygulamasında amaç, uygulama yapılan bölgelere yoğunlaştırılmış bir şekilde bu özel hücreleri enjekte etmektir. Özel kitlerle elde edilen plazmada platelet yoğunluğu kanımızdan 3-4 kat daha fazladır. Böylece etkinlik daha fazla, daha güçlü ve daha çabuk oluşmaktadır. Yani aslında kendi vücudumuzdan elde edilen doğal bir ilaçtır.

PRP hasarlı dokuya uygulandığında trombositlerdeki büyüme faktörleri kollajen ve hyaluronik asit üretimini artırarak doku iyileşmesini ve rejenerasyonunu sağlar. Bu şekilde kırışıklık, akne izleri belirgin ölçüde giderilmekte ve cilt kendini hızla yenilemektedir.

PRP hangi amaçlarla uygulanır?

  • Kozmetik dermatoloji,

  • Antiaging,

  • Boyun ve dekolte kırışıklıkları,

  • Akne ve yara izleri,

  • Lekelerde,

  • Eklem kireçlenmeleri (artroz)

  • Eklem rahatsızlıkları

  • Tendon yaralanmaları,

  • Saç dökülmesi, ortopedi, göz hastalıkları, diş tedavisi gibi tıpta birçok kullanım alanı mevcuttur. Her geçen günde plateletlerin işlevleri anlaşıldıkça kullanım alanları artmaktadır.


PRP nasıl elde edilir?

Yapılacak olan uygulamaya yeter miktarda kan sizden alınır. Alınan kan özel tüplere konduktan sonra yine özel olarak hazırlanmış cihazlarda bir dizi işlemden geçirilir. En altta kalan çökeltinin üzerinde kalan trombositten zengin kısım ayrıştırılır.

Hazırlanan PRP solüsyonu ayrı bir işlemden geçirilerek ozonlanabilir. Bu trombositlerin etkisini artırmakta ve daha fazla büyüme faktörü salınmaktadır.

PRP uygulaması ile deri gençleşmesi arasındaki ilişki nasıldır?

Derimiz yaşlanırken birçok biyolojik fonksiyonunu kaybeder. Çoğu yaşlanma karşıtı uygulamalarda amacımız yara iyileştirme mekanizmasını devreye sokmak böylece sıkıntılı bölgelere bu özel hücrelerin göçünü sağlayıp, büyüme faktörlerinin etkisiyle iyileştirme sürecini başlatmaktır. Kan yoluyla yoğunlaştırılmış bir şekilde elde ettiğimiz bu hücreler uygulanan bölgelerde güçlü ve çabuk etki göstermektedir.

Kozmetik dermatolojide kullanım alanları nelerdir?

Cilt gençleştirme; ciltte yaşlanma ile azalan kolajenin yeniden yapılanmasını sağlar. Böylece ince kırışıklıkların azalması, cilt tonusunun artması ve daha genç daha parlak bir cilde kavuşmanızı hızlandırır.

Saç dökülmesi; genetik ve genetik olmayan saç dökülmelerinde tek başına kullanılabileceği gibi diğer tedavilerle birleştirilerek kullanılabilir. Özellikle saç ekimi öncesinde ve sonrasında saçlı deriyi ekime hazırlamak ve ekilen saçların güçlenmesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.


PRP uygulamasında mutlaka kit kullanılmalı mı?

PRP uygulamasında kit kullanmamızın amacı kanımızda bulunan plateletleri yoğunlaştırabilmek; kanın tek kullanımlık enjektörler ve tüplerle hazırlanmasını sağlayıp enfeksiyon riskini ortadan kaldırmaktır. Elde ettiğimiz plazmada platelet yoğunluğu en az 1,2 milyon olmalıdır. Aksi halde PRP tedavisiyle amaçladığımız iyilik halini elde edemeyiz.

PRP işlemi ağrılı mıdır?

İşlemden 30 dakika önce uygulama bölgesine sürülen anestezik krem sayesinde uygulama konforu arttırılarak işlem kısa sürede tamamlanır.

PRP hangi tekniklerle uygulanır?

İyilik hali elde etmek istediğimiz bölgelere göre değişiklik göstermekle birlikte mezoterapi tekniği (küçük iğnelerle deri altına enjeksiyon), dolgu tekniği ya da maskeyle uygulama gibi birçok teknik kullanılabilir.

Uygulamanın alerji riski veya herhangi bir başka yan etkisi var mıdır?

Hastanın kendi kanının kullanıldığı bu uygulamada herhangi bir alerjik reaksiyon riski yoktur. Ancak uygulamanın doğru ve uygun şekilde yapılması için sağlık bakanlığı ruhsatlı onaylı steril ortamlarda hazırlanmış özel çalışma tüpleri kullanılmalıdır. Cilt sterilizasyonunun uygun yapılmadığı ve sterilizasyonu iyi olmayan tüplerin kullanıldığı uygulamalarda derin cilt enfeksiyonları meydana gelebilir.

Bu tedavi kimlere uygulanmaz?

Uygulama yerinde kanser hikayesi olan, platelet sayısı yetersiz olan, kan sulandıcı ilaç kullananlarda ve uygulama bölgesinde aktif enfeksiyonu olan hastalara uygulanmamalıdır.

İşlem sonrası nelere dikkat etmeliyiz?

Uygulama sonrası günlük yaşantınıza hemen geri dönebilirsiniz. Uygulama iğnelerle yapıldığı zaman uygulama bölgesinde küçük iğne izleri görülebilir. Uygulama sonrası 5 saat süre ile bölgenin su ile temas etmemesi ve 24 saat makyaj yapılmaması gereklidir.

YASAL UYARI

Buradaki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Hekiminizin önerdiği tedavileri uygulamalısınız.