“Uzm. Dr Yıldıray Tanrıver - Onkoloji Uzmanı, Fonksiyonel Tıp”

Çalışma Saatleri: Hafta İçi ve Cumartesi 10:00 – 19:00

Kişiye Özel Sağlık Yönetimi

KİŞİYE ÖZEL BİREYSEL SAĞLIK VE FONKSİYONEL TIP NEDİR?

Kanser başta olmak üzere birçok kronik hastalık günümüzde artarak görülmekte. Kanser gibi hastalıklar buzdağının tepelerinde yer almakta. Aslında o noktaya varmadan daha az dikkate aldığımız durumlar olabilir mi?

Evet, birçok kronik hastalık, diyabet, obezite, bağışıklık sistemi hastalıkları kansere zemin hazırlayabiliyor. Fonksiyonel tıbba gönül vermis bir hekim olarak diyebilirim ki; buzdağının görünmeyen kısmı çok ama çok önemli. Klinik360 fonksiyonel tıp bakışı ile buzdağının görünmeyen kısmını çözmede yardımcı oluyor.

Keşke Titanik buzdağının altını görebilseydi…

Fonksiyonel Tıp genel anlamda tıbbın geleceğidir ve herkes için ayrı ve özeldir. Vücudu ayrı organlar olarak değil bir BÜTÜN ve BİRLEŞİK SİSTEM olarak değerlendirir. Hastalıkların KÖK nedenlerini araştırarak KİŞİYE ÖZEL tedavi sunar. En basit örneği ile ağrıyı sonuç olarak görür ve ağrıyı oluşturan temel sebeplere yönelir. SAĞLIK DEDEKTİFLİĞİ yaparak sebepleri arar ve bu şekilde korunma ve tedavi için kişiye özel biçimlendirilmiş SAĞLIK TERZİLİĞİ yapar.

Önemli olan HASTALIK değil HASTADIR.

Belirti ve bulgular değil Sebepler tedavi edilir.

Fonksiyonel Tıp: Sağlık Terziliği, ‘nedenler’ Tıbbı

Fonksiyonel Bakış sistem odaklı yaklaşım ile sorunların kök nedenini bulur. Bu ancak hasta ve hekimin İYİ OLMAYA yönelik ortaklığı ile mümkün olabilir. Sağlığın 21. yüzyılda gelmesi gereken yer bireyselleştirilmiş ve kişiye özgü olmasıdır.

Fonksiyonel bakış kişiye zaman ayırmayı gerektirir. Hastanın verdiği bireysel öykü, genetik, çevresel ve yaşam stili faktörleri ile değerlendirilerek uzun dönemli sağlığa, karmaşık ve kronik hastalıklara sebep olabilecek nedenler saptanır. Fonksiyonel bakış bu şekilde her bireyin kendine özgü Sağlık ve İyilik durumunu destekler.

Fonksiyonel bakışa neden ihtiyacımız var?

Toplumumuzda diyabet (şeker hastalığı), obezite (aşırı kilo), kalp damarhastalıkları, romatoid artrit (romatizma) gibi otoimmün (bağışıklık) hastalıklar, nörolojik hastalıklar, migren ve kanser gibi bir çok hastalıkta çok belirgin bir artış bulunmakta.

Ani gelişen, akut ve kısa süreli problem ve belirtilere genel olarak yanıt alınabilirken kronik hastalıklarda aynı durumda mıyız? Kronik hastalıkların tanı, tedavi, izlem ve daha da önemlisi önlenmesinde neredeyiz? Ne yazık ki kronik hastalıklarda bireye özgü genetik durumları, çevresel zehirleri (toksin) ve günümüz yaşam stili davranışlarını pek dikkate almıyoruz.

Genetiğimiz çok önemli ama genetiğimizi etkileyen olumlu ya da olumsuz faktörler çok daha önemli.

Fonksiyonel Bakış Neden Farklı?

Fonksiyonel Tıp kronik kompleks hastalıkların kaynağına yönelerek koruma ve tedaviye odaklanır. Fonksiyonel tıp yaklaşımının ana hatları;

Hasta odaklı yaklaşım: Hastayı dinleyerek ve hikayesini öğrenerek hastanın hastalığına özgü sebepleri bulmak ve yine hastanın kendine özgü tedavisini planlamak esastır. Fonksiyonel tıp hekimi hastalık dedektifi ve pozitif yaşam için hastaya özgü sağlık terzisidir.

Bütünleyici, bilim odaklı yaklaşım: Fonksiyonel tıp hekimleri hastanın hikayesini, genetiğini, fizyolojisini, biyokimyasını ve yaşam tarzını inceleyerek hastalığa neden olmuş karışık ağ yapısına odaklanarak ‘kaynağı’ çözerler. Hastaya özgü ‘genetik’ yapı ve bu yapının iyi çalışmasını sağlayan iç etkenler (akıl, ruh, beden) ve dış etkenler (fiziksel ve sosyal çevre) değerlendirilir.

Doğru zamanda, doğru kişiye en uygun ve iyi bütünleştirici sağlık yaklaşımı.

“Sağlık akıl, ruh, beden ve sosyal yönden tam bir iyilik ve denge halidir. Sağlık hastalığın olmaması değildir. Sağlık herhangi bir rahatsızlık durumunda yüzde yüz kurtulma yetisidir.”

Sağlığın Temel Taşları;
 • 1. Uygun nörolojik fonksiyon (Beyin beden bağırsak bağlantısı, nörotransmitterler)

 • 2. Çevresel faktörler (toksinler, pestisidler)

 • 3. Beslenme dengesi (zayıf dengesiz beslenme, besin alerjileri, besin hassasiyetleri, bağırsak emilim,sindirim bozuklukları)

 • 4. Hormonal dengesizlikler (insulin,şeker, kadın,erkek hormonları, hormonal aks dengesizlikleri, kortizol ve diğerleri)

 • 5. Inflamasyon/Gizli Infeksiyon (Parazitler, küf, maya, virus, bakteri)

 • 6. Dengesiz metabolizma (vücudun enerji kaynağı olan ATP yapımının bozulması)

 • 7. Oksidatif stress (serbest radikaller,mitokondri hasarı)

 • 8. Bozulmuş detoks (Karaciğer, böbrek, cilt bütünlüğü ve bağırsak fonksiyonları toksinlerin atılımında önemlidir)

 • 9. Bağırsak fonksiyonu (Bağışıklık sisteminizin %80’i bağırsakta bulunmaktadır.Bağırsaktaki problemler sağlığınızda sorunlara yol açmaktadır. Sızıntılı bağırsak (leaky gut) günümüzdeki en önemli sorunlardan biridir.

Fonksiyonel tıp size nasıl yardımcı olur?

Klinik360 fonksiyonel bakış ile hastalığın hikayesi, çeşitli soru formları, ileri laboratuar tetkikleri, gerekirse görüntüleme yöntemleri, beslenme analizlerine dayanarak biyoloji ve biyokimyanıza göre size özgü bireyselleştirilmiş tedavi uygular. Herkesin genetiği, çevresel faktörleri, biyolojisi ve biyokimyası farklı olduğundan tedavi kişiselleştirilir.

Fonksiyonel tıp bakış açısı ile istenen tetkikler genel uygulamadan farklı ve ileri düzeydedir. Bazı kan tahlilleriniz onayınız ile yurt dışına (ABD, Almanya) gönderilir. Bu farklı ve ileri testler ile size özgü genetik, fizyoloji ve biyokimya saptanır.

Öncelikle fonksiyonel tıp aşağıdaki durumlardan koruması amacı ile önemlidir.

Fonksiyonel Tıp ile klinik360’da tedavi edilen kronik durumlar;
 • 1. Kanser

 • 2. Fibromyalji

 • 3. Kronik ağrı (migren, küme başağrısı ve diğerleri)

 • 4. Kronik yorgunluk

 • 5. Uyku problemleri

 • 6. Periferik nöropati, diyabetik nöropati

 • 7. Type II Diyabet (şeker hastalığı)

 • 8. Huzursuz bacak sendromu

 • 9. Bağışıklık sistemi bozuklukları (romatizmal hastalıklar ve diğerleri)

 • 10. Tiroid problemleri (Hashimoto hastalığı ve Graves)

 • 11. Bağırsak problemleri [İrritable bağırsak sendromu (IBS), İnce bağırsakta aşırı bakteri çoğalması (SIBO), Sızıntılı Bağırsak (Leaky Gut), Crohn’s, Ülseratif kolit]

 • 12. Nörodejeneratif hastalıklar dahil bilişsel problemler (Parkinson, Alzheimer, Demans, MS)

 • 13. Psikiyatrik/psikolojik durumlar ( kaygı, panik, depresyon)

 • 14. Kalp damar problemleri (Yüksek kan basıncı, kolosterol,trigliserid)

 • 15. Hormonal dengesizlik (PCOS, Endometriozis)

Kim daha fazla yaşamsal enerji, daha iyi uyku, daha gelişmiş hafıza, daha az hastalık riski istemez ki?

Kişiye Özel Sağlıklı Yaşam ve Tedavi için karar verdi iseniz lütfen 02169693360’ı arayınız. Size ayrıntılı bir soru formu gönderilecektir. Soru formunu yanıtlayıp gönderdikten sonra randevu verilecektir.

YASAL UYARI

Buradaki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Hekiminizin önerdiği tedavileri uygulamalısınız.